1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. اجتماعی سیاسی
  6. /
  7. تحلیلی در بارۀ برجام

تحلیلی در بارۀ برجام

علیرضا محمدی: برجام دو قسمت داشت :یکی اون چیزی که امضاء شد و به شورای امنیت هم رفت و تصویب شد. این جسم برجام بود.  قسمت دوم لابی های پشت پرده برای امضاء بود. در حقیقت روح برجام اونجا خوابیده بود.  تمام زرنگی تیم مذاکره کننده هسته ‏ای توی این قسمت برجام بود. جائیکه هیچ تعهدی روی کاغذ داده نشده بود.

در پشت پرده، تمام کشورهای درگیر به دنبال منافع اقتصادی حاصل از امضاء برجام بودند. مهمترین عضو این مجموعه آمریکا بود.

اگر یادتان باشد در روزهای آخر فرانسه شروع به بهانه گیری کرد. از قرار فرانسه در بازی های پشت پرده داشت عقب میافتاد. روسیه که کلا بی خیال بود، بعدا معلوم شد چرا اینقدر بی تفاوت هست.

بنا بود آمریکا در نفت و پتروشیمی بعلاوه خودروسازی وارد ایران بشود. صحبت هایی مبنی بر ورود شرکت فورد به پارس خودرو وجود داشت. این موضوع تقریبا قطعی هست. جنرال موتورز هم که قبل از انقلاب با پارس خودرو کار میکرد بنا بود به ایران خودرو برود. حتی شنیده شدکه بازدید یک هفته ‏ای از ایران خودرو هم داشتند.

برجام امضاء شد. تا سه ماه اول همه چیز طبق برنامه داشت جلو میرفت. به یکباره رهبر در یک سخنرانی اعلام کرد که آمریکا حق ورود به اقتصاد ایران را ندارد. اینجا بود که همه چی بهم ریخت. هیچ تضمین و تعهدی روی کاغذ وجود نداشت. شاهکار تیم مذاکره کننده توی همین جا بود.

آمریکا از منافع اقتصادی برجام دستش خالی ماند. دولت اوباما چون برجام را امضاء کرده بود نتوانست در ظاهر زیرش بزند، اما اجازه اتصال ایران به بانک های جهانی را بی سر و صدا معلق کرد و برخورد مناسب را به دولت بعد سپرد.

در حقیقت روح برجام را ایران نقض کرد نه آمریکا. همان چیزی که ترامپ دائما دارد فریاد میزند، چیزیکه دولت اوباما حاضر به بیانش نشد، چون باید اعتراف میکرد که کلاه گشادی سرش رفته است، اما برخورد با ایران را به دولت بعدی سپردند.

اگر کلینتون انتخاب میشد بنا بود مستقیم برود سراغ بحث فناوری موشکی، اما ترامپ هیچ ابائی از این نداشت که بگوید سرمان کلاه رفت، به خاطر همین به پاره کردن برجام اصرار داشت و در آخر این کار را کرد.

اگر آمریکائی ها از منافع اقتصادی برجام بهره میبردند حداقل بیست سال ایران تضمین بود. اما جلوگیری از ورود آنها به ایران باعث مسائل امروز شد.

سکوت آن موقع روسیه دقیقا بخاطر این بود که بازی را آن ها برای ایران طراحی کرده بودند.

حاکمیت نزدیک به فروپاشی بود. به نقطه نفت در برابر غذا، کاملا نزدیک شده بودیم.

برجام تنفسی برای حاکمیت بود. سر ایران توی برجام کلاه نرفت و بهترین اتفاق ممکن بود، اما هیچگاه فکر نمیکردند به آدمی مثل ترامپ برسند. ترامپ در این چند وقت آنقدر تیم سیاست خارجی و امنیتی خودش را تغییر داد تا بیک سیستم کاملا همگن و موافق خروج آمریکا از برجام برسد. توی خود آمریکا برای حفظ پرستیژ بین ‏المللی، مخالفان زیادی برای خروج از برجام وجود داشت. اعتقاد بر این بود که فشارها از جای دیگر وارد و برجام حفظ شود اما ترامپ به این چیزها اهمیت نداد و واقعا مثل یه تاجر بی رحم عمل کرد.

باید دید بازی بعد از این چطوری پیش ميرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست