1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. خاطرات
  6. /
  7. خاطره ای از حضرت آیت الله خامنه ای در زمان ریاست جمهوری ایشان

خاطره ای از حضرت آیت الله خامنه ای در زمان ریاست جمهوری ایشان

در سال ۱۳۶۲ یا اوائل ۱۳۶۳ من از طرف دبیر‌خانه مرکزی ائمه جمعه، که در آن زمان در قم بود، در جلسات شورای مرکزی ائمه جمعه شرکت می‌کردم. شورای مرکزی ائمه جمعه متشکل از پنج امام جمعه بود. آیت الله خامنه‌ای امام جمعه تهران، آیت الله مشکینی امام حمعه قم، آیت الله طاهری امام جمعه اصفهان، آیت الله ملکوتی امام جمعه تبریز و آیت الله خاتمی امام جمعه یزد. این جلسات هر دو-سه ماه یک بار در دفتر آیت الله خامنه‌ای در ساختمان ریاست جمهوری برگزار می‌شد. یک بار بعد از یکی از آن جلسات، من و آیت الله مشکینی با آیت الله خامنه‌ای نشسته و با هم صحبت می کردیم. در آن ایام مرحوم امام خمینی مطلبی در یک سخنرانی ایراد فرموده بودند که در باره منظور ایشان

از آن مطلب در بین مسؤلین نظام بحث و مناظره و اختلاف نظر به وجود آمده بود. آیت الله خامنه ای در مقام توضیح آن مطلب برآمده و بعد از نتیجه گیری گفتند منظور امام این است نه آنچه آنها می گویند. من به ایشان گفتم شما از امام سؤال کنید که منظورشان از آن مطلب چه بوده تا مطلب روشن شود و شبهه برطرف شود. بر خلاف انتظار، ایشان با حالت تعجب و لبخند معنی داری به من نگاه کرد و گفت آقای دشتی خیال می کند ما می توانیم از امام سؤال کنیم. از این جواب بسیار متعجب و بهت زده شدم و با کمال تعجب پرسیدم: امام خمینی نفر اول نظام جمهوری اسلامی و شما نفر دوم آن هستید. چگونه ممکن است که نفر دوم نظام نتواند از نفر اول نظام در باره معنی بیانات او در باره مسائل مربوط به نظام سؤال کند؟!!! مجددا آیت الله خامنه ای نگاه معنی داری به من کرد و گویا بدون اینکه چیزی بر زبان جاری کنند می خواستند به من بگویند: چرا این قدر ساده و بی خبری؟!! افسوس که در آن زمان من به عمق معنی این اشارات و تاثیرات عمیق و وسیع این گونه برخوردها  در روند امور پی نبردم.

منظور از نقل این خاطره این است که صاحب نظران با دقت و مطالعه بیشتر به تفسیر و تحلیل نظام جمهوری اسلامی و حوادث و جریانات و اختلافات بعد از انقلاب و فروعات و لوازم و برنامه های آن بپردازند. چون در این پاسخ نکات بسیار ظریف و حساسی وجود دارد که درک و تفسیر آنها بسیار مشکل و بیان و تفهیم آنها مشکل تر است و مشکل تر اینکه شناخت و تفسیر نظام جمهوری اسلامی هم بدون شناخت و تفسیر آن نکات ناقص است و عمق جریانات را روشن و شفاف نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست