1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. خاطرات
  6. /
  7. خاطره ای از شهید مطهری

خاطره ای از شهید مطهری

در سال ۱۳۵۰ که ساکن تهران بودم گاهی اوقات عصرها می رفتم دانشکده الاهیات که در چهار راه سرچشمه بود و در اطاق مرحوم مطهری می نشستم. گاهی اوقات ایشان در همان اطاق برای بعضی دانشجویان که در حال گذراندن دوره دکتری بودند درس می گفت. و گاهی اوقات دانشجویان را برای نوشتن رساله راهنمائی می کرد. در اوقات فراغت  هم در باره اوضاع جاری و مسائل مربوط به خودمان با هم صحبت می کردیم.

یک روز گفت من وقتی کتاب داستان راستان نوشتم بعضی به من انتقاد کرده و گفتند داستان نویسی شایسته شما نیست. ولی من با نوشتن این داستان ها یک هدف دنبال می کردم. و در ادامه توضیح داد و گفت من به این نتیجه رسیده ام که ما نمی توانیم کاری کنیم که مراجع تقلید اصلاح و تغییری در وضع خود ایجاد نمایند که به مسائل اجتماعی و اوضاع زمانه بیشتر توجه نمایند. و دیدیم که اینها معمولا در صدد جذب و رضایت مقلدین و عوام اند. به عبارت دیگر اینها مقلد مقلدین خودشان هستند و اگر مقلدین تغییر کنند و انتظار بیشتری از آنها داشته باشند اینها هم به تبع آنها تغییر می کنند.  بنا بر این باید کاری کنیم که مقلدین تغییر کنند تا زمینه و شرائطی برای تغییر وضع مراجع تقلید فراهم شود. و در راستای همین هدف بود که به نوشتن کتاب داستان راستان پرداختم.

این کتاب نکات قابل توجه و احیانا فراموش شده ای از بزرگان صدر اسلام  را یاد آوری کرده و تاثیر قابل توجهی در دیدگاه و طرز تفکر جامعه نسبت  به تاریخ صدر اسلام به جا گذاشت. و بارها چاپ و توزیع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست