1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. حاشیه ها
  6. /
  7. در حاشیه صحبت تند رئیس جمهور محترم

در حاشیه صحبت تند رئیس جمهور محترم

 رئیس جمهور محترم که دولت تدبیر و امید را مدیریت می کند و انتظار صبر و حوصله زیاد از ایشان می رود بر خلاف انتظار تا کنون چند بار با لحن تند در مقام پاسخ به مخالفین سیاست خارجی خود برآمده و با عباراتی خارج از ادبیات عرف دیپلوماتیک به آنها جواب داده که دیروز با لحن تندتری صحبت کرد که باعث تعجب بسیاری شد. دلیل این برخورد شیخ و این تعجب چیست؟

 

دلیل این برخورد روحیه و منطق و طرز تفکر منتقدین ایشان است. و دلیل این تعجب عدم شناخت کافی از این منتقدان است.

این دسته افراد غالبا بعد از فوت مرحوم امام وارد سیاست شده و منویات خاص خود را دنبال می کنند. اینها بدون اینکه تخصص و تجربه و اطلاعاتی در روابط خارجی داشته باشند و بدون اینکه از اقتصاد و روابط تجاری و اقتصادی در جهان معاصر خبر درستی داشته باشند در این مسائل به اظهار نظر می پردازند. و بر حسب محیط فکری و فرهنگی و اخلاقی خاص خود، فقط خود را قبول دارند و فقط علم خود را علم می دانند و فقط خود را خیر خواه و دلسوز می پندارند. این گونه افراد معمولا در عمق وجود خود دکتاتور مآبند و اگر گاهی اوقات بادیگران وارد مذاکره شوند به صورت یک جانبه صحبت می کنند. فقط برای اینکه طرفداری برای نظرات خود پیدا کنند. و پیش از مقابله با طرف دیگر عزم خود را جزم می نمایند که هیچ چیزی از طرف مقابل نپذیرند. اینها با تمام وجود به جهل مرکب خود افتخار می کنند و مغرورانه و به صورت افراطی از اعتماد به نفس کاملی که بر خاسته از جهل و خود پسندی و خود پرستی است برخوردارند. هویت و شخصیت و باورهای اینها به همین صورت به وجود آمده و در ذهنشان نقش بسته و در عمق وجودشان ریشه دوانیده است.

شخصیت ، عظمت ، و موقعیت اجتماعی بعضی از این افراد هیچ تناسبی با معلوماتشان ندارد. از لحاظ مراتب اجتماعی به اعتقاد دوستانشان در مرتبه بسیار بلندی قرار دارند ولی از لحاظ معلومات اجتماعی،سیاسی، اقتصادی و روابط اجتماعی در جهان معاصر، در مرتبه بسیار پائینی قرار دارند. بعضی از مورخین ناصر الدین شاه را این گونه تعریف کرده اند.

کودک خرد سالی که وقتی مادرش نوزادی به دنیا آورده با اعتماد به نفس کامل و با قاطعیت تمام می گوید” مامانم رفته بیمارستان یه نینی برامان خریده” چه کسی قدرت دارد به او بفهماند که جریان چیست؟ اگر همه متفکران و کارشنان و معلمان عالم جمع شوند و افکار و فنون خود را روی هم بریزند و با او سال ها به مذاکره بنشینند نخواهند توانست مطلب را به او بفهمانند. تنها راه فهم این مسئله برای او این است که او خود بالغ شود تا بتواند بفهمد.

امیر کبیر چه گونه می توانست به ناصر الدین شاه مقتدر و مغرور بفهماند که برنامه های او به صلاح کشور است و مخالفین او جاهل یا خیانت کارند؟ و چگونه می توانست به او بفهماند که او آلت دست کشور های بیگانه قرار گرفته و فریب خورده است؟

دکتر مصدق چه گونه می توانست به محمد رضا شاه مغرور و فریب خورده بفهماند که او مصلح و خیر خواه است و مخالفین او بد خواه و آلت دست بیگانگانند؟

وقتی افراد بی خبر و بی اطلاع و متعصب ولی داری تریبون و اتباعی که عاشقانه و کورکورانه از آنها تبعیت و تقلید می کنند، با سیاست های دولت مخالفت می ورزند و سعی می کنند بر علیه آن جو سازی نمایند و آن را فلج سازند، رئیس جمهور که باید به طور مستمر از دولت خود دفاع نماید، با چه منطق و با چه برهانی می تواند به آنها پاسخ دهد؟ در برابر این گونه افراد فقط دو راه وجود دارد، یکی فریب و دیگری فریاد. همانگونه که با بچه ی بهانه جو و جسور که اهل منطق و استدلال نیست برخورد می شود.

اینها و مخاطبین اینها اهل ادبیات دیپلوماسی نیستند که رئیس جمهور بخواهد با آن ادبیات با آنها وارد صحبت شود. بسیاری از اینها خودشان هم نمی دانند چه می گویند و چه می خواهند؟ تا اینکه کسی بخواهد با آنها صحبت منطقی و محترمانه و آرام داشته باشد؟

آقای روحانی در برخورد با این افراد چاره ای جز این ندارد که با زبان و ادبیات خودشان و اتباعشان با آنها صحبت نماید. که حد و حدود فهم و درکشان برای مردم روشن شود. معنی بحث و نقد و دیالوگ اجتماعی همین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست