1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. سخنان کوتاه
  6. /
  7. رابطه حاکمان با ملت در کلام امام علی(ع)

رابطه حاکمان با ملت در کلام امام علی(ع)

در این ایام که یاس و نومیدی به صورت آزاردهنده رو به افزایش است و رابطه حاکمان با ملت به شدت آسیب دیده و اعتماد عمومی به شدت کاهش یافته و نه تنها نظام جمهوری اسلامی بلکه اصل اسلام هم از اطراف و اکناف مورد هجمات انتقادی قرار گرفته، به یاد این کلام گهربار امام علی(ع) افتادم که در خطبه ۲۱۶ نهج البلاغه آمده.

” و َ أَعْظَمُ مَا افْتَرَضَ سُبْحَانَهُ مِنْ تِلْكَ الْحُقُوقِ حَقُّ الْوَالِي عَلَى الرَّعِيَّةِ وَ حَقُّ الرَّعِيَّةِ عَلَى الْوَالِي فَرِيضَةٌ فَرَضَهَا اللَّهُ سُبْحَانَهُ لِكُلٍّ عَلَى كُلٍّ فَجَعَلَهَا نِظَاماً لِأُلْفَتِهِمْ وَ عِزّاً لِدِينِهِمْ فَلَيْسَتْ تَصْلُحُ الرَّعِيَّةُ إِلَّا بِصَلَاحِ الْوُلَاةِ وَ لَا تَصْلُحُ الْوُلَاةُ إِلَّا بِاسْتِقَامَةِ الرَّعِيَّةِ فَإِذَا أَدَّتْ الرَّعِيَّةُ إِلَى الْوَالِي حَقَّهُ وَ أَدَّى الْوَالِي إِلَيْهَا حَقَّهَا عَزَّ الْحَقُّ بَيْنَهُمْ وَ قَامَتْ مَنَاهِجُ الدِّينِ وَ اعْتَدَلَتْ مَعَالِمُ الْعَدْلِ وَ جَرَتْ عَلَى أَذْلَالِهَا السُّنَنُ فَصَلَحَ بِذَلِكَ الزَّمَانُ وَ طُمِعَ فِي بَقَاءِ الدَّوْلَةِ وَ يَئِسَتْ مَطَامِعُ الْأَعْدَاءِ.

وَ إِذَا غَلَبَتِ الرَّعِيَّةُ وَالِيَهَا أَوْ أَجْحَفَ الْوَالِي بِرَعِيَّتِهِ اخْتَلَفَتْ هُنَالِكَ‏ الْكَلِمَةُ وَ ظَهَرَتْ مَعَالِمُ الْجَوْرِ وَ كَثُرَ الْإِدْغَالُ فِي الدِّينِ وَ تُرِكَتْ مَحَاجُّ السُّنَنِ فَعُمِلَ بِالْهَوَى وَ عُطِّلَتِ الْأَحْكَامُ وَ كَثُرَتْ عِلَلُ النُّفُوسِ فَلَا يُسْتَوْحَشُ لِعَظِيمِ حَقٍّ عُطِّلَ وَ لَا لِعَظِيمِ بَاطِلٍ فُعِلَ فَهُنَالِكَ تَذِلُّ الْأَبْرَارُ وَ تَعِزُّ الْأَشْرَارُ ”

بزرگترین حقوقی که خدا واجب کرده حقوق حاکم بر ملت و حقوق ملت بر حاکم است. حقوقی است که خدا برای هرکدام آنها بر دیگری واجب نموده و آن را ساختاری برای انسجام جامعه آنها و عزتی برای دین آنها قرار داده.

بنا براین وقتی جامعه اصلاح می‌شود که حاکمان اصلاح شده باشند و وقتی حاکمان اصلاح می‌شوند که ملت در خط مستقیمی قرار گرفته باشد.

پس اگر مردم حق حاکم را رعایت کنند و حاکم هم حق آنها رعایت کند، حق در بین آنها نیرومند می‌شود و دستورات دین اجرا می‌شود و آثار عدالت نمایان می‌شود و برنامه‌ها در مسیر هموار شده خود به جریان می‌افتند. در این صورت است که جامعه اصلاح می‌شود و امید به دوام حکومت تقویت می‌شود و دشمنان مایوس می‌شوند.

ولی وقتی مردم بر حاکم مسلط شوند یا حاکم به مردم ظلم کند در جامعه اختلاف می‌افتد و آثار ظلم نمایان می‌گردد و فساد در دین زیاد می‌شود و راه نیکوکاری متروکه می‌شود و هرکس به هوای نفس خود عمل می‌کند و احکام خدا تعطیل می‌شود و ناهنجاری‌های اخلاقی و روانی در بین مردم زیاد می‌شود. این وضع به جائی می‌انجامد که فساد و ناهنجاری طوری عادی می‌شود که هیچ کس به خاطر تضییع حق بزرگی و انجام گناه کبیره‌ای متعجب نمی‌شود و احساس نگرانی نمی‌کند.اینجا است که خوبان خوار می‌شوند و اشرار نیرومند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست