1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. حدیث
  6. /
  7. روایات عجیبی در نحوه وصیت امام صادق(ع) به امامت امام موسی کاظم(ع)

روایات عجیبی در نحوه وصیت امام صادق(ع) به امامت امام موسی کاظم(ع)

 مرحوم شیخ عباس قمی مؤلف کتاب مفاتیح الجنان و سفینة البحار و بیت الاحزان در کتاب منتهی الآمال جلد دوم فصل ششم در تاریخ وفات حضرت امام صادق (ع) می نوسد: و روایت شده[۱]که شخصی ابو جعفر نام[۲] وافد اهل خراسان بود و جماعتی از اهل خراسان نزد او جمع شدند و از او درخواست کردند که اموال و متاعی بود که باید به حضرت صادق علیه السلام برسد انها را با خود حمل کند و برای آن حضرت ببرد با مسائلی که بعضی استفتاء بود و پاره‌ای در مشاوره. ابو جعفر آن اموال و سؤالات را با خود حمل کرده و حرکت کرد چون وارد کوفه گشت منزل کرد و بزیارت قبر امیر المؤمنین علیه السلام رفت، دید در ناحیه قبر شیخی نشسته و جماعتی دور او حلقه زده اند. همین که از زیارت خود فارغ شد بقصد ایشان رفت دید که ایشان فقهاء شیعه می‌باشند و از آن شیخ استماع فقه می‌کنند . از آن جماعت پرسید که این شیخ کیست؟ گفتند ابوحمزه ثمالی است گفت من نزد آنها نشستم….

 

بالجمله آن مرد خراسانی می‌گوید در این بین که ما نشسته بودیم مردی اعرابی وارد شد[۳] و گفت جئت من المدینه و قد مات جعفر بن محمد علیه السلام یعنی من از مدینه می‌آیم و جعفر بن محمد علیه السلام وفات کرد. ابو حمزه از شنیدن این خبر وحشت اثر نعره زد و دو دست خود را بر زمین زد، آن وقت سؤال کرد از آن اعرابی که آیا شنیدی که کی را وصی خویش کرد؟ گفت وصی خود را قرار داد، پسرش عبد الله و پسر دیگرش موسی علیه السلام،و منصور خلیفه را، ابوحمزه گفت حمد خدا را که ما را هدایت کرد و نگذاشت که گمراه شویم! دلّ علی الصغیر و بیّن علی الکبیر و ستر الأمر العظیم، پس ابوحمزه رفت نزد قبر امیر المؤمنین علیه السلام و مشغول بنماز شد ما نیز مشغول بنماز شدیم، پس من رفتم نزد او و گفتم تفسیر کن برای من این چند کلمه که گفتی. پس ابوحمزه تفسیر کرد کلام خود را بچیزی که حاصلش این است که وصیت منصور ظاهر است که برای تقیه است که وصی او را بقتل نرساند و فرزند کوچک که امام موسی است با فرزند بزرگتر که عبد الله است ذکر کرد تا مردم بدانند که عبد الله قابل امامت نیست، زیرا که اگر فرزند بزرگ علتی در بدن و دین نداشته باشد می‌باید که او امام باشد. و عبدالله در بدن فیل پا بود و دینش ناقص بود و جاهل بود باحکام شریعت، اگر او علتی نمی داشت باو اکتفا می کرد، آنجا دانستم که امام موسی علیه السلام است و ذکر آنها برای مصلحت است.پس از

شیخ کلینی و شیخ طوسی و ابن شهراشوب روایت کرده اند از ابو ایوب جوزی[۴] که گفت شبی ابو جعفر دوانیقی( همان منصور خلیفه عباسی است) در میان شب فرستاد و مرا طلبید چون رفتم دیدم که بر کرسی نشسته و شمعی در پیش او نهاده اند و نامه در دست دارد و می‌خواند چون سلام کردم نامه را پیش من انداخت و گریست و گفت این نامه محمد بن سلیمان است و خبر وفات امام جعفر صادق علیه السلام را نوشته است پس سه نوبت گفت انا لله و انا الیه راجعون و گفت مثل جعفر کجا بهم می‌رسد، پس گفت بنویس که اگر یک کس را بخصوص وصی کرده است او را بطلب و گردن بزن، بعد از چند روز جواب نامه رسید که پنج نفر را وصی کرده است خلیفه و محمد بن سلیمان والی مدینه و دو پسر خود عبدالله و موسی و حمیده مادر موسی را. چون نامه را منصور خواند گفت اینها را نمیتوان کشت.

علامه مجلسی ره فرموده که حضرت بعلم امامت می‌دانست که منصور چنین اراده خواهد کرد آن جماعت را بحسب ظاهر در وصیت شریک کرده بود، اول نام او را نوشته بود و در باطن امام موسی علیه السلام مخصوص بود بوصیت، و از این وصیت نیز اهل علم می دانستند که وصایت و امامت مخصوص آن حضرت است چنانچه از روایت ابوحمزه که گذشت معلوم گشت.

توجه: اگر امام معصوم در نحوه وصیت به امام معصوم دیگر این گونه به سیایست کاری و معما گوئی بپردازد مردم از کجا به صداقت و عصمت آنها پی ببرند. و شناخت امام که بنا به نظر شیعه از اصول دین است نمی تواند مبتنی بر این گونه روایات باشد. نقل این گونه روایت ها حکایت از نوعی خوش باوری و سطحی نگری مؤلفین این گونه کتاب ها دارد.

[۱]همان طور که ملاحظه می کنید مرحوم شیخ ننوشته چه کسی روایت کرده و در چه کتابی نوشته شده بنا بر این روایت کاملا مجهول است و هیچ اعتباری ندارد.

[۲] – از این تعبیر کاملا روشن است که این شخص ناشناخته و مجهول است.

[۳] – این مرد اعرابی نیز ناشناخته و مجهول است.

[۴] – پیدا است که چنین شخصی باید از اعوان خلیفه باشد بنا براین نمی تواند راوی مورد اعتمادی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست