1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. سخنان کوتاه
  6. /
  7. شیوع کرونا یکی از خسارات سپردن امور به جهال متنسک است

شیوع کرونا یکی از خسارات سپردن امور به جهال متنسک است

دیدگاه‌ها و باورها در باره مسائل دینی بسیار متفاوت است. چون استعداد انسان‌ها بسیار متفاوت است. هم از لحاظ هوش و قدرت درک و فهم و هم از لحاظ قدرت شخصیت و روحیه. بعضی‌ها که معمولا هوش قوی تری دارند و از استقلال ذاتی بیشتری هم برخوردارند و گرایش به کنجکاوی و دقت بیشتری هم دارند با دیدی وسیع‌تر به مسائل می‌نگرند و انتظار شنیدن پاسخ های عمیقتری دارند. اینها طبیعتا اهل تقلید نیستند و چندان علاقه‌ای به تعظیم مشاهیر دینی و تبرک جستن از آنها و تبعیت کورکورانه از آنها ندارند.

طیفی دیگر که معمولا هوش کمتری دارند و از لحاظ شخصیتی هم ضعیف اند و حوصله تفکر و دقت هم ندارند، برای جبران ضعف شخصیتی خود و آرامش دادن به روح و روان و کاهش اضطراب خود، به کسانی گرایش پیدا می‌کنند که به جای آنها فکر کنند و آنها از او تقلید و تبعیت کنند. اینها رهبرانی را که یرای خود انتخاب می‌کنند می‌پرستند و از دیدار آنها لذت می‌برند و از آنها کورکورانه تبعیت می‌کنند. و در مواردی جان و مال خود را هم فدای آنها می‌کنند. اینها پشتیبانان بی‌چون و چرای رهبران مذهبی و حکومت‌های مذهبی‌اند. حکومت مذهبی هم بیشتر روی همین‌ها حساب باز می‌کند و امکانات و بودجه خود را برای جذب همین‌ها به کار می‌گیرد.

دلیل به کارگیری این همه امکانات و تمرکز بر ترویج این همه خرافات و باورهای عامیانه و تمجید و تعریف و میدان دادن به کسانی که مبلغ خرافات و افکار سطحی و سخنگوی این قشر از جامعه هستند، برای جذب و تقویت و بهره برداری از همین طیف در مبارزه سیاسی است.

البته رسانه‌های حکومت ترویج و تقویت اینها را به عنوان ترویج دین و مذهب تشیع وانمود می‌کنند ولی در واقع هدف از تقویت این قشر بهره برداری سیاسی و نظامی از آن است. چون آموزش و تربیت و توجیه اینها و بسیج کردن اینها برای مقاصد سیاسی برای او بسیار آسان‌تر است از مدیریت بر قشری که از استقلال شخصی برخوردارند و اهل تقلید و پیروی کورکورانه نیستند.

انتقال ویروس کرونا از قم و پخش آن در سایر جاها و این همه اهانت‌ها یکی از خسارات سپردن مدیریت و مقدرات کشور به قشر جهال متنسک است. اشتباهات وحشتناکی که در باره قرنطینه نکردن قم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاد ناشی از حاکم کردن همین قشر سطحی و خرافات پرست بر مدیریت کشور و به حاشیه راندن افراد کارآمد به خاطر مسائل سیاسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست