1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. تاریخ
  6. /
  7. مقدمه ای جهت توضیح هدف از نقل بعضی مطالب تاریخی در این سایت

مقدمه ای جهت توضیح هدف از نقل بعضی مطالب تاریخی در این سایت

 بعضی به طنز گفته‌اند تاریخ یعنی تاریک و واقعا هم تاریخ، تاریک است چون حوادث بسیاری در آن مخفی و گم می‌شود و وقایع بسیاری هم تحریف می‌شود، مسائل کوچکی بزرگ و مسائل بزرگی کوچک جلوه داده می‌شود، افراد بسیاری که شایسته شهرت نیستند مشهور می‌شوند و افراد بسیاری که شایسته شناخته شدن و شهرت هستند، گم نام می شوند. هرچند ممکن است گفته شود دانستن این گونه مسائل به خودی خود نقشی در سرنوشت آینده جامعه ندارد که لازم باشد ما بخشی از وقت خود را به برسی و تحقیق در آنها اختصاص دهیم، و این مطلب در موارد بسیاری هم صحت دارد، ولی وقتی از رفتار خوب یا بد گذشتگان به عنوان الگو و سرمشق در تعلیم و تربیت نسل جدید بهره برداری می‌شود و روی روش و رفتار اشخاصی به عنوان الگو، که می‌خواهیم از رفتارشان پیروی شود یا به عنوان مخالف، که می‌خواهیم از رفتارشان اجتناب شود، تکیه و تاکید می‌کنیم، لازم است رفتار و عمل این گونه افراد مورد برسی و دقت قرار گیرد و یکی از موارد مهم استثناء غیبت هم همین موارد است. و به همین دلیل است که از صدر اسلام تا کنون رفتار و کردار تعداد بسیاری از اشخاص و بزرگان حتی صحابه پیمبر(ص) مورد نقد و تحلیل قرار گرفته است.

 

حال اگر این نقد و تحلیل‌ها و تمجید و تنقیص‌ها مغشوش و توام با تحریف باشد نتیجه‌اش این می‌شود که تعلیم و تربیت و آموزش و فرهنگ ما مغشوش و به جای اینکه شفا بخش باشد بیماری زا شود و این یعنی افساد به جای اصلاح و اضلال به جای هدایت.

بنا بر این تلاش در جهت تصحیح تاریخ و شرح حال رجال تاثیر گذار در روند امور جامعه، نقش سرنوشت سازی در تعلیم و تربیت و اصلاح افکار و عقائد و هدایت گری جامعه دارد.

به انگیزه قدم خیری در این زمینه بخشی از این سایت را به روشن گری در بعضی از نکات تاریک تاریخ اختصاص دادیم که در حد توان بعضی مطالب فراموش شده یا کم رنگ شده در این زمینه را یاد آوری و برجسته سازیم.

 

تاریخ انتشار در نسخه قبلی سایت: ۲۸ آبان ۱۳۹۲

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست