1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. فقه و احکام
  6. /
  7. ملاحظاتی پیرامون در بغل گرفتن مادر هوگو چاوز توسط آقای احمدی نژاد

ملاحظاتی پیرامون در بغل گرفتن مادر هوگو چاوز توسط آقای احمدی نژاد

 مقدمتا معلوم باد که من نه تنها از طرفداران آقای احمدی نژاد نبوده ام بلکه در انتخابات سال۸۸ ۱۳ از طرفداران آقای موسوی بوده و بعد از آن هم از منتقدان آقای احمدی نژاد و دولت او بوده ام. ولی حالا که موقعیت او تغییر یافته و انتقاد از او بلکه توبیخ او مد روز شده کوبیدن او به هر وسیله ممکن اعم از حلال و حرام و با هر رطب و یابسی غیر صحیح و زیان بار می دانم. نه به خاطر دفاع از او بلکه به خاطر دفاع از فرهنگ و اخلاق جامعه و برای حفظ حرمت و اعتبار و قداست احکام اسلام. چون استفاده ابزاری از احکام اسلام آن هم بدون دقت لازم و با هوچی گری که به طور غیر مستقیم باعث تحریف احکام اسلام شده و باعث هنجار شکنی و به ابتذال کشیده شدن امر به معروف و نهی از منکر و هتک حرمت احکام اسلام می شود و تکرار چنین برخورد ها و رواج چنین روش هایی زمینه اشاعه فساد در جامعه را تقویت می نماید. به این لحاظ به چند نکته پیرامون این مطلب اشاره می شود:

 

۱- ستر و حجاب بر پیره زنان واجب نیست:

پیش از ورود به بحث در باره مسئله فوق برای روشن شدن بعضی اطراف آن لازم می دانم به یکی از احکام فراموش شده اسلام اشاره ای داشته باشم و آن این است که به نص صریح قرآن کریم ستر و حجاب بر پیره زنان واجب نیست. در آیه ۶۰ سوره نور می فرماید:( والقواعد من النساء اللتی لا یرجون نکاحا فلیس علیهن جناح أن یضعن ثیابهن غیر متبرجات بزینة و أن یستعففن خیر لهن والله سمیع علیم. زنانی که به علت کبر سن یائسه شده و عادت ماهانه آنها قطع شده و در معرض تمابلات جنسی نیستند، برای آنها اشکالی ندارد که از ستر و حجاب صرف نظر نموده و پوشش خود را بر زمین بگذارند. البته در صورتی که نخواسته باشند زینت خود را در معرض دید قرار دهند. و اگر برای حفظ عفت از این کار خود داری نمایند و پوشش خود را بر زمین نگذارند برای آنها بهتر است و خدا شنوا و دانا است.

در باره این حکم اختلاف و تردیدی وجود ندارد و دلیل مطرح نبودن و فراموش شدن آن این است که تمایلی برای اجرای آن وجود نداشته. چون زنانی که از نوجوانی عادت به ستر و حجاب کرده اند و پوشش، جزئی از هویت و شخصیت شان شده نه تنها تمایلی به برداشتن آن ندارند بلکه به دلیل اعتیاد به آن و این که ترک عادت سخت است نمی توانند در برابر اشخاصی که در طول عمر خود را در برابر آنها پوشیده اند حالا بدون پوشش در برابر آنها ظاهر شوند. حتی در صورت ضرورت برای معالجه در برابر پزشک و پرستار مرد هم به سختی تحمل می کنند و خاطره تلخی برای آنها باقی می ماند. و این مثل این است که از یک طلبه که در تمام عمر با قبا وعبا و عمامه در برابر مردم ظاهر شده بخواهند که با زیر پیراهنی و شرط در برابر مردم ظاهر شود.

این گونه حالت ها ناشی از ضعف نفس و ترس است و حیا و خجالت مذموم و نکوهیده به حساب می آید و این حالت نه تنها نقطه قوت نیست بلکه نقطه ضعف است که همه ما با کم و بیش مبتلای به آن هستیم. و عارفان بزرگ با ریاضت و انجام کارهایی که در نظر مردم عادی عیب و سبک و احیانا رکیک محسوب می شود این حالت را از خود دور می کرده اند که عبد خدا باشند نه عبد مردم و از مخالفت با خدا هراس داشته باشند نه از مخالفت با مردم.

ولی با تاسف بسیار باید اذعان کرد که چنین حالت هایی در ما نهادینه شده بلکه در بسیاری اوقات دیده شده که به آن افتخار هم می کنیم و همین حالت ها است که ما را به تقلید از گذشتگان در همه امور اعم از فقه واصول اعتقادی که تقلید درآنها جایز نیست وادشته و مقلد سنت ها و عادات و رسوم شده ایم و با کمال تاسف همه اینها را به حساب دین و مذهب می گذاریم و در عین رسوخ چنین حالت هایی خود را معلم و راهنمای مردم بلکه جانشین پیامبران و امامان می دانیم.

۲- آیا این عکس واقعا نمایانگر در بغل گرفتن بود؟

آنچه در عکس دیده می شود در بغل گرفتن نیست مادر هوگو چاوز سر خود را به سینه احمدی نژاد گذاشته و او هم دست خود را روی شانه او گذاشته. به صرف پخش این عکس بر سر زبان ها افتاد که رئیس جمهور ایران مادر هوگو چاوز را در بغل گرفته با این که این کار به معنی در بغل گرفتن نیست و در بغل گرفتن انصراف به معنی دیگری دارد.

۳- حتی در بغل گرفتن روی لباس هم به خودی خود حرام نیست بلکه در صورتی اشکال دارد که برای لذت جنسی باشد که در اینجا نسبت به یک پیر زن هشتاد ساله ی فرزند مرده که غرق در غم و مصیبت است به هیچ وجه قابل تصور نیست.

۴- هرکاری که از شخص مسلمان سر بزند و دو صورت داشته باشد یکی حرام و دیگری حلال وظیفه شرعی این است که رفتار او حمل بر صورت حلال شود و حمل آن بر صورت حرام جایز نیست و خود یک گناه محسوب می شود.

۵- اگر یک پیر زن غیر مسلمان که اعتقادی به ستر و حجاب ندارد بلکه چنین مطلبی به ذهنش هم خطور نکرده در حالی که فرزندش مرده باشد برای تسلیت خود به دوست فرزند مرده اش نزدیک شود و به طور ناگهانی سر خود را روی سینه او بگذارد او چه کار می تواند بکند؟ آیا می تواند او را هل دهد یا خود را به کناری بکشد؟ آیا در این لحظه فرصت این دارد که به او تفهیم نماید که این کار در دین او جایز نیست؟ یا چاره ای جز تحمل ندارد؟

 

* تاریخ انتشار نخست در سایت سابق: ۲۸ آبان ۱۳۹۲

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست