1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. نقل قول ها
  6. /
  7. نظر مرحوم آیت الله بروجردی در باره وحدت اسلامی

نظر مرحوم آیت الله بروجردی در باره وحدت اسلامی

عنوان و متن ذیل بخشی است از مقاله ای به قلم شهید مطهری که به عنوان «مزایا و خدمات مرحوم آیت الله بروجردی» در کتاب «بحثی در باره مرجعیت و روحانیت » چاپ شده . این کتاب در سال ۱۳۴۱ توسط شرکت سهامی انتشار منتشر شده است.

………………………………

( وحدت اسلامی

یکی از مزایای معظم له توجه و علاقه فراوانی بود که به مسئله وحدت اسلامی و حسن تفاهم و تقریب بین مذاهب اسلامیه داشت،این مرد چون به تاریخ اسلام و مذاهب اسلامی آشنا بود

می دانست که سیاست حکام گذشته در تفرقه و دامن زدن آتش اختلاف،چه اندازه تاثیر داشته است، و هم توجه داشت که در عصر حاضر نیز سیاست های استعماری از این تفرقه حد اکثر استفاده را می کنند و بلکه آن را دامن می زنند، و هم توجه داشت که بُعد و دوری شیعه از سایر فرق سبب شده که آنها شیعه را نشناسند و در باره آنها تصوراتی دور از حقیقت بنمایند، به این جهت بسیار علاقه مند بود که حسن تفاهمی بین شیعه و سنی بر قرار شود که از طرفی وحدت اسلامی که منظور بزرگ این دین مقدس است تامین گردد و از طرف دیگر شیعه و فقه شیعه و معارف شیعه آن طور که هست به جامعه تسنن که اکثریت مسلمانان را تشکیل می دهند معرفی شود.

از حسن تصادف چند سال قبل از زعامت و ریاست معظم له که هنوز ایشان در بروجرد بودند « دار التقریب بین المذاهب الاسلامیه» به همت جمعی از روشنفکران سنی و شیعه تاسیس شد. معظم له در دوره زعامت خود تا حد ممکن با این فکر و با این مؤسسه کمک و همکاری کرد، برای اولین بار بعد از چندین صد سال بین زعیم روحانی شیعه، و زعیم روحانی سنی شیخ عبد المجید سلیم و بعد از فوت او به فاصله دو سه سال شیخ محمود شلتوت مفتی حاضر مصر و رئیس جامع ازهر، روابط دوستانه بر قرار شد و نامه ها مبادله گردید.

قطعا طرز تفکر معظم له و حسن تفاهمی که بین ایشان و شیخ شلتوت بود مؤثر بود در این که آن فتوای تاریخی معروف را در مورد به رسمیت شناختن مذهب شیعه بدهد.

معظم له را نباید گفت نسبت به این مسئله علاقه مند بود بلکه باید گفت عاشق و دلباخته این موضوع بود و مرغ دلش برای این موضوع پر می زد.

عجیب این است که از دو منبع موثق شنیدم که در حادثه قلبی اخیر که منجر به فوت ایشان شد، بعد از حمله قلبی اولی که عارض شد و مدتی بی هوش بوده اند و بعد به هوش آمدند قبل از آنکه توجهی به حال خود بکنند و در این موضوع حرفی بزنند موضوع تقریب و وحدت اسلامی را طرح می کنند و می گویند من آرزوها در این زمینه داشتم.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست