1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. حاشیه ها
  6. /
  7. ?نقدی بر مقالۀ ” گسترش جریان‌های تندرو در خاورمیانه؛ محصول سیاست‌های عربستان یا ایران؟” از علی معموری:

?نقدی بر مقالۀ ” گسترش جریان‌های تندرو در خاورمیانه؛ محصول سیاست‌های عربستان یا ایران؟” از علی معموری:

? لینک مقاله:

? http://www.bbc.com/persian/blog-viewpoints-43526343

?جای بسی تعجب است که چرا نویسندۀ محترم از نقش تاسیس کشور اسرائیل در ظهور این جریان‌های تندرو هیچ اشاره‌ای نکرده است. برای همگان روشن است که تاسیس اسرائیل و آنچه بر سر ملت فلسطین آمد خاری بود که به چشم همه مسلمین فرو رفت جنگ‌های مکرر و حمایت همه جانبۀ غرب به‌خصوص امریکا از اسرائیل باعث خشم هرچه بیشتر مسلمین مخصوصا عرب‌ها شد. در اثر این وضع، افراد و احزاب زیادی برای دفاع از فلسطین به وجود آمد. کودتاها و انقلاب‌هائی که در مصر به رهبری جمال عبدالناصر و لیبی به رهبری قذافی و عراق به فرماندهی عبدالکریم قاسم و سوریه به رهبری حافظ اسد به انگیزه نجات فلسطین و با رویکرد به شوروی از همین جا نشئت گرفت و همۀ اینها خود را به اسلحۀ شوروی مجهز کردند.

?بی اعتنائی مکرر اسرائیل به قطعنامه‌های شورای امنیت و ادامه و گسترش شهرک‌سازی در زمین‌های فلسطینی و حمایت بی‌دریغ امریکا روز به روز بر خشم مردم منطقه ‌افزود.

همان‌طور که بعد از حدود ۳۰ سال آشکار شد خاصیت مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین فقط این بود که اسرائیل فرصت بیشتری به دست آورد که زیرساخت‌های خود را بسازد و جای پای خود را محکم‌تر کند.

?این همه ستمگری و به استهزا گرفتن احساسات و حقوق مردم خاورمیانه نقشی اساسی در شکل‌گیری همه این تندروی‌ها در خاور‌میانه داشت. به جرئت می‌توان گفت یکی از عوامل عمدۀ پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز همین سیاست اسرائیل و غرب و حمایت حکومت شاه از آن بود.

?بروز و ظهور و گسترش جریانات تندرو از جمله القاعده و طالبان و داعش و شکل‌گیری احزابی مانند حزب‌الله لبنان بیش از آنکه محصول سیاست‌های عربستان و ایران باشد محصول سیاست‌های اسرائیل و غرب به خصوص امریکا است. هرچند ممکن است عده‌ای دفاع از فلسطین را بهانه و پیراهن عثمان کرده باشند که به اهداف خود برسند.

 

?ابراهیم منهاج

? ۵فروردین۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست