1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. حاشیه ها
  6. /
  7. ?نقدی بر مقالۀ ” گسترش جریان‌های تندرو در خاورمیانه؛ محصول سیاست‌های عربستان یا ایران؟” از علی معموری:

?نقدی بر مقالۀ ” گسترش جریان‌های تندرو در خاورمیانه؛ محصول سیاست‌های عربستان یا ایران؟” از علی معموری:

? لینک مقاله:

? http://www.bbc.com/persian/blog-viewpoints-43526343

?جای بسی تعجب است که چرا نویسندۀ محترم از نقش تاسیس کشور اسرائیل در ظهور این جریان‌های تندرو هیچ اشاره‌ای نکرده است. برای همگان روشن است که تاسیس اسرائیل و آنچه بر سر ملت فلسطین آمد خاری بود که به چشم همه مسلمین فرو رفت جنگ‌های مکرر و حمایت همه جانبۀ غرب به‌خصوص امریکا از اسرائیل باعث خشم هرچه بیشتر مسلمین مخصوصا عرب‌ها شد. در اثر این وضع، افراد و احزاب زیادی برای دفاع از فلسطین به وجود آمد. کودتاها و انقلاب‌هائی که در مصر به رهبری جمال عبدالناصر و لیبی به رهبری قذافی و عراق به فرماندهی عبدالکریم قاسم و سوریه به رهبری حافظ اسد به انگیزه نجات فلسطین و با رویکرد به شوروی از همین جا نشئت گرفت و همۀ اینها خود را به اسلحۀ شوروی مجهز کردند.

?بی اعتنائی مکرر اسرائیل به قطعنامه‌های شورای امنیت و ادامه و گسترش شهرک‌سازی در زمین‌های فلسطینی و حمایت بی‌دریغ امریکا روز به روز بر خشم مردم منطقه ‌افزود.

همان‌طور که بعد از حدود ۳۰ سال آشکار شد خاصیت مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین فقط این بود که اسرائیل فرصت بیشتری به دست آورد که زیرساخت‌های خود را بسازد و جای پای خود را محکم‌تر کند.

?این همه ستمگری و به استهزا گرفتن احساسات و حقوق مردم خاورمیانه نقشی اساسی در شکل‌گیری همه این تندروی‌ها در خاور‌میانه داشت. به جرئت می‌توان گفت یکی از عوامل عمدۀ پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز همین سیاست اسرائیل و غرب و حمایت حکومت شاه از آن بود.

?بروز و ظهور و گسترش جریانات تندرو از جمله القاعده و طالبان و داعش و شکل‌گیری احزابی مانند حزب‌الله لبنان بیش از آنکه محصول سیاست‌های عربستان و ایران باشد محصول سیاست‌های اسرائیل و غرب به خصوص امریکا است. هرچند ممکن است عده‌ای دفاع از فلسطین را بهانه و پیراهن عثمان کرده باشند که به اهداف خود برسند.

 

?ابراهیم منهاج

? ۵فروردین۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست