1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. مقالات
  6. /
  7. هدف نه تاریخ صرف است و نه تبلیغ محض

هدف نه تاریخ صرف است و نه تبلیغ محض

هدف ازطرح مقالاتی به عنوان” حکومت علوی إیده عدالت اسلامی را برای آیندگان زنده نگه داشت” و “نقش إحیاء تبعیضات قبیله ای و نژادی در تحریف اسلام”و امثال این مطالب، که در سایت این جانب منتشر شده و می شود، نه بحث تاریخی صرف است که نقشی در مدیریت و اصلاح جامعه نداشته باشد و نه جنبه تبلیغاتیو منبری محض دارد که در جهت تقویت باورها و احساسات و عواطف عامیانه مطرح شود.

 

تاریخی صرف نیست، چون ما اسلام را یک پدیده اجتماعی و تاریخی محض، که فقط محصول نیازها و تخیلات انسان در طول ادوار گذشته باشد، نمی دانیم. بلکه آن را محصول وحی الاهی می دانیم و به اساس آن معتقد و پایبندیم. محمدی هستیم،و او را دریافت کننده و انتقال دهنده وحی الاهی میدانیم. و در همین راستاعلوی هم هستیم و علی را بهترین مفسر و احیا کننده اسلام می دانیم.

تبلیغی محض نیست، چون اولا در اثر انتشار روایت های بسیار گوناگون و مملو از دروغ و تناقض در باره اسلام و اختلافات صدر اسلام، که در زیر سایه حکومت مبتنی بر تبعیض نژادی و قبیله ای فراهم شده، دسترسی به اسلام واقعی و ناب، برای ما بسیار مشکل است. و ثانیا بر فرض دستیابی به آن،تفهیم و قبولاندن آن به اکثریت بسیار مشکلتر بلکه غیر مقدور است و ثالثا اجرای آن بدون پذیرش اکثریت و بدون در نظر گرفتن شرائط و مقتضیات زمان و مکان، در فضای اجتماعی عصر حاضر، پذیرفتنی و قابل قبول نیست.

راه سوم:

بین نگاه تاریخی صرف به مباحث اسلامی یاپرداختن به آنها به صورت تبلیغاتی و توجیهی محض،راه سومی وجود دارد که این مقالات در صدد شناخت و تعریف آن است. خلاصه تعریف آن این است که همان طور که ما نمی توانیم نسبت به اسلام بی تفاوت باشیم و آن را در سیستم اجتماعی و فرهنگی خود نادیده بگیریم، نمی توانیم عین همان احکام و دستوراترا بدون سعی در نحوه انطباق آنها با شرائط و تحولات زمان اجرا کنیم.

بنا بر این در عین حال که هدف و آرزوی همیشگی ما این بوده و هست که هر چه بیشتر با اسلام و تعالیم آن آشنا شویم و اسلام خالص را از ناخالصی ها جدا سازیم، هدف از این تحقیقات و مقالات این نیست که عین احکام و دستورات اسلام را با ترجمه تحت اللفظی و به صورت ملانقطه ای در شرائط عصر حاضر پیاده کنیم. بلکه منظور و هدف این است که عقل و ذهن و فکر خود و جامعه خود را بر اساس تعالیم عالیه اسلام بارور سازیم و پرورش دهیم و با روح و مغز و پیام دستوراتاسلام هر چه بیشتر آشنا و نزدیک شویم وآنها را به عنوان مبانی و ارزش های زیربنائی نظام اجتماعی و فرهنگی و حقوقی خود تعریف و تثبیت نمائیم. به امید اینکه برنامه های فرهنگی و اجتماعیو اخلاقی و حقوقی جامعه ما اصلاح شود و در پرتو آن سیاست و مدیریت و روابط اجتماعی ماصورت بهتری به خود بگیرد و رفتار و گفتار و اخلاق ما متناسب با آرمان های ما شکل بگیرد.

لازمه طرح این مطالب و پیگیری این اهداف این نیست که ما در صدد اصدار فتواهای عجیب و غریبیبرآئیم یا بخواهیم رساله توضیح المسائل جدیدی بنویسیم.اصلاح رساله توضیح المسائل به عهده خود رساله نویسان است و راه و روش دیگری دارد.

 طرح این گونه مطالب در این سایت و سایت های مشابه و بحث و مذاکره در باره صحت یا عدم صحت این مطالب و نظریات نقش بسیار مثبت و سازنده ای در جهت رشد و پرورش استعدادها و شکوفائی خلاقیت های سرخورده دارد.و از طرف دیگر،اندکی از شدت تعصب خشک و تحجر افکار مذهبی توام با خشونت و سخت گیری، که حالت آمرانه دارد، می کاهد. و از طرف دیگر تعریف متناسب تر و معتدل تری از نقش تفکرات دینی و مذهبی در سیاست و مدیریت و قانون گذاری ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست