1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. مقالات
  6. /
  7. هدف نه تاریخ صرف است و نه تبلیغ محض

هدف نه تاریخ صرف است و نه تبلیغ محض

هدف ازطرح مقالاتی به عنوان” حکومت علوی إیده عدالت اسلامی را برای آیندگان زنده نگه داشت” و “نقش إحیاء تبعیضات قبیله ای و نژادی در تحریف اسلام”و امثال این مطالب، که در سایت این جانب منتشر شده و می شود، نه بحث تاریخی صرف است که نقشی در مدیریت و اصلاح جامعه نداشته باشد و نه جنبه تبلیغاتیو منبری محض دارد که در جهت تقویت باورها و احساسات و عواطف عامیانه مطرح شود.

 

تاریخی صرف نیست، چون ما اسلام را یک پدیده اجتماعی و تاریخی محض، که فقط محصول نیازها و تخیلات انسان در طول ادوار گذشته باشد، نمی دانیم. بلکه آن را محصول وحی الاهی می دانیم و به اساس آن معتقد و پایبندیم. محمدی هستیم،و او را دریافت کننده و انتقال دهنده وحی الاهی میدانیم. و در همین راستاعلوی هم هستیم و علی را بهترین مفسر و احیا کننده اسلام می دانیم.

تبلیغی محض نیست، چون اولا در اثر انتشار روایت های بسیار گوناگون و مملو از دروغ و تناقض در باره اسلام و اختلافات صدر اسلام، که در زیر سایه حکومت مبتنی بر تبعیض نژادی و قبیله ای فراهم شده، دسترسی به اسلام واقعی و ناب، برای ما بسیار مشکل است. و ثانیا بر فرض دستیابی به آن،تفهیم و قبولاندن آن به اکثریت بسیار مشکلتر بلکه غیر مقدور است و ثالثا اجرای آن بدون پذیرش اکثریت و بدون در نظر گرفتن شرائط و مقتضیات زمان و مکان، در فضای اجتماعی عصر حاضر، پذیرفتنی و قابل قبول نیست.

راه سوم:

بین نگاه تاریخی صرف به مباحث اسلامی یاپرداختن به آنها به صورت تبلیغاتی و توجیهی محض،راه سومی وجود دارد که این مقالات در صدد شناخت و تعریف آن است. خلاصه تعریف آن این است که همان طور که ما نمی توانیم نسبت به اسلام بی تفاوت باشیم و آن را در سیستم اجتماعی و فرهنگی خود نادیده بگیریم، نمی توانیم عین همان احکام و دستوراترا بدون سعی در نحوه انطباق آنها با شرائط و تحولات زمان اجرا کنیم.

بنا بر این در عین حال که هدف و آرزوی همیشگی ما این بوده و هست که هر چه بیشتر با اسلام و تعالیم آن آشنا شویم و اسلام خالص را از ناخالصی ها جدا سازیم، هدف از این تحقیقات و مقالات این نیست که عین احکام و دستورات اسلام را با ترجمه تحت اللفظی و به صورت ملانقطه ای در شرائط عصر حاضر پیاده کنیم. بلکه منظور و هدف این است که عقل و ذهن و فکر خود و جامعه خود را بر اساس تعالیم عالیه اسلام بارور سازیم و پرورش دهیم و با روح و مغز و پیام دستوراتاسلام هر چه بیشتر آشنا و نزدیک شویم وآنها را به عنوان مبانی و ارزش های زیربنائی نظام اجتماعی و فرهنگی و حقوقی خود تعریف و تثبیت نمائیم. به امید اینکه برنامه های فرهنگی و اجتماعیو اخلاقی و حقوقی جامعه ما اصلاح شود و در پرتو آن سیاست و مدیریت و روابط اجتماعی ماصورت بهتری به خود بگیرد و رفتار و گفتار و اخلاق ما متناسب با آرمان های ما شکل بگیرد.

لازمه طرح این مطالب و پیگیری این اهداف این نیست که ما در صدد اصدار فتواهای عجیب و غریبیبرآئیم یا بخواهیم رساله توضیح المسائل جدیدی بنویسیم.اصلاح رساله توضیح المسائل به عهده خود رساله نویسان است و راه و روش دیگری دارد.

 طرح این گونه مطالب در این سایت و سایت های مشابه و بحث و مذاکره در باره صحت یا عدم صحت این مطالب و نظریات نقش بسیار مثبت و سازنده ای در جهت رشد و پرورش استعدادها و شکوفائی خلاقیت های سرخورده دارد.و از طرف دیگر،اندکی از شدت تعصب خشک و تحجر افکار مذهبی توام با خشونت و سخت گیری، که حالت آمرانه دارد، می کاهد. و از طرف دیگر تعریف متناسب تر و معتدل تری از نقش تفکرات دینی و مذهبی در سیاست و مدیریت و قانون گذاری ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست