1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. مقالات
  6. /
  7. چگونه رئیس جمهور می تواند پاسخ گوی کار وزیری باشد که بر او تحمیل شود؟

چگونه رئیس جمهور می تواند پاسخ گوی کار وزیری باشد که بر او تحمیل شود؟

فشارهای گوناگون و برخوردهای ناهنجار توسط افراد به ظاهر متفاوت، و در فرصت های مختلف، با رئیس جمهور، حکایت از این دارد که می خواهند او را مجبور به امتیاز دهی کنند. هر طیفی می خواهد از جمع خود وزیری در کابینه داشته باشد که از او بهره برداری نماید و از طریق او چند نفر دیگر از طیف خود هم به عنوان معاون یا مشاور وزیر وارد

آن وزارتخانه نماید و دوستان دیگری را هم هرچه که بتواند در استخدام دولت درآورد. اینها از هر طریق ممکن تلاش کردند که دولت در اختیار دوستان خودشان قرار گیرد که با خیال راحت به یغماگری بپردازند و حالا که اوضاع بر وفق میل شان نچرخیده و غنیمتی به دست نیاورده اند روش خود را تغییر داده و به صورت دیگری به مبارزه خود ادامه می دهند که از طریق دیگری حد اقل به بخشی از اهداف خود دست یابند.  گویا اینها انتخابات را مبارزه ای برای کسب غنیمت پنداشته و خیال می کنند سفره‌ای برای غارت گری بیت المال توسط رئیس جمهور پهن شده و لذا هرچه بیشتر حرص می ورزند و تمام حیله های خود را به کار می گیرند که حد اقل خود را به حاشیه آن برسانند.

 از این بدتر ممکن است افرادی که جمهوریت نظام و انتخابات را سدی جلو تطبیق باورهای خود می دانند بخواهند از طریق نفوذ در دولت شرائط سقوط و بی اعتباری انتخابات و دولت برآمده از آن را فراهم سازند که برای همیشه خیال خو را از انتخاباتی که می دانند از طریق آن به اهداف خود دست نمی یابند راحت سازند.

اینها معمولا خود را به عنوان طرفدار ولایت معرفی می کنند. ولی در واقع ولایت را پلی و نردبانی برای رسیدن به اهداف خود قرار داده‌اند. همان طور که معاویه پیراهن خون آلود عثمان و قصاص از قاتلان او را بهانه مخالفت با علی قرار داد که از او امتیاز بگیرد.

پاسخ ریاکاری‌ها و ترفندها و بهانه‌های اینها کار دشواری نیست بلکه معمولا نیاز به پاسخ هم ندارند. سابقه این گونه افراد هم چندان قابل توجه نیست که به خودی خود عددی به حساب آیند. مشکل این است که اینها افرادی از چهره های شاخص و موجه انقلابی نظام را سپر بلای خود قرار داده و از داخل سنگر آنها به مبارزه با دولت می‌پردازند. اینها با اطلاعات وارونه ای که به بعضی مقامات می رسانند و با حالت خضوع و خشوعی که در برابر آنها از خود نشان می دهند، دل آنها را به دست می آورند و آنها را تحت تاثیر قرار می دهند و با ظرافت ها و ترفندهای خاص خود افکار پلید خود را به ذهن آنها فرو می برند.

کسانی که در هر فرصت مناسب با یادآوری مشکلات مردم و بالا بردن سطح توقعات آنها می کوشند بار دولت را هرچه بیشتر سنگین تر نمایند طبیعتا توجه دارند که اگر دولت دستش در انتخاب وزرا و همکاران باز نباشد و نتواند همکار مناسب را به کار دعوت نماید طبیعی است که با ایجاد این گونه محدودیت ها توان کاریش کاهش یابد. چون به قول طلبه ها نتیجه تابع اَخَسّ مقدمات است یعنی برهانی که چند تا مقدمه دارد نتیجه آن تابع ضعیف ترین مقدمات آن است. همان طور که خودرو اگر یکی از چرخ هایش معیوب باشد میزان سرعت حرکتش تابع همان چرخ معیوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست