1. خانه
  2. /
  3. بخش‌ها
  4. /
  5. نقل قول ها
  6. /
  7. شهید مطهری از قاطعیت امام خمینی مبهوت شده بود از خاطرات مرحوم فلسفی صفحه ۴۳۰

شهید مطهری از قاطعیت امام خمینی مبهوت شده بود از خاطرات مرحوم فلسفی صفحه ۴۳۰

 در مدت اقامت امام در پاریس افراد زیادی از ایران به پاریس رفتند. از جمله آنها مرحوم آقای مطهری بود. ایشان قبل از رفتن، به منزل ما آمد و گفت 🙁 شما پیامی برای آقا- امام – دارید؟) دو سه موضوع بود که من به طور خصوصی تذکر دادم. بعد ایشان خدا حافظی کرد و رفت. وقتی مرحوم مطهری برگشت به دیدن ایشان رفتم؛ آنهم وقتی که کسی نبود. تقریبا اول شب بود.

 

موضوعاتی را که گفته بودم، ایشان به امام گفته بودند و جواب هم گرفته بودند. ولی دیدم آقای مطهری می گوید:( آقا من مبهوت هستم ). گفتم (چرا؟) گفت 🙁 تصمیمی که امام گرفته، با این همه نظامی های تا دندان مسلح، با آن همه حمایت های آمریکا و انگلستان و فرانسه، نتیجه چه خواهد شد؟ آیا واقعا این تصمیم برای ما موفقیت پیش می آورد؟)

ایشان می گفت:( به امام گفتم: آقا خطر خیلی مهم است، خودتان را چطور می بینید؟ امام فرمود علی التحقیق پیروزیم!)

شهید مطهری می گفت: ( یک روحانی غیر از یک کاسب است که این حرف را بزند. دیدم از یک طرف امام خمینی است، عظمت دارد و من نمی توانم از ایشان بپرسم چرا پیروزیم؟ ولی پرسیدم: آیا به محضر امام عصر شرفیاب شدید و او این خبر را داده است؟ امام نفی و اثبات نکرد و فقط گفت: (قطعا پیروزیم) گفتم: الهامی به شما شده است ؟ گفت (قطعا پیروزیم) از هر دری که من وارد شدم، ایشان نگفت که واقعیت چیست، ولی همچنان با قاطعیت می گفت: ( پیروزیم و اعتنا به این همه تانک و توپ و نظامی و غیره نکنید، علی التحقیق پیروزی با ماست).

شهید مطهری با حال بهت این سخنان را به من گفت، . و خود متحیر بود. می گفت (من نفهمیدم امام از چه منشأ و منبعی به این حقیقت رسیده است).

خوب کسی که این قدر مطمئن و قوی صحبت می کند، دیگر رعب و وحشت از آمریکا و غیره و بستن و کشتن ندارد.او یک چنین انسانی بود.این انسان نیرومند الهی در موقعی که از اسارت خارج شد و از تبعید ترکیه به نجف رفت، شاید همان موقع آن الهامات به وی شده بود. لذا چند سال بعد شروع به تدریس ولایت فقیه کرد. آقایان مجتهدین دیگر درسشان کتاب صلاة، کتاب زکات، کتاب حج و غیره بود؛ اما ایشان درسشان ولایت فقیه بود. بعد هم قلم برداشتند و کتاب ولایت فقیه را نوشتند.

از کتاب خاطرات مرحوم فلسفی منبری معروف صفحه ۴۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب

فهرست